0

Fun with Numbers

Description: Question on mathematics for class 3 Fun with Numbers Applications of Unitary Method
Number of Questions: 15
Created by:
Tags: Question on mathematics for class 3 Fun with Numbers Applications of Unitary Method
Attempted 0/15 Correct 0 Score 0

If, 22 x 11 x 2 = 484, then 11 x 2 x 22 ?

  1. 22

  2. 44

  3. 448

  4. 484

  5. 242


Correct Option: D
Explanation:

The answer of 11 x 2 x 22 will be 484, which is same as the answer of 22 x 11 x 2. So, if we change the place of the numbers to be multiplied, answer will remain same.

Taksh bought 15 toffees. Each toffee costs Rs. 3. How much did the the toffees cost all together?

  1. Rs. 3

  2. Rs. 5

  3. Rs. 45

  4. Rs. 15

  5. Rs. 30


Correct Option: C
Explanation:

This is the right answer. To get the answer, student had to multiply number of toffees from the cost of each toffee.15 x 3 = 45.So, the cost of all toffees will be Rs. 45.

Fill in the blank. 6 x 5 = ____ x 3

  1. 5

  2. 6

  3. 3

  4. 0

  5. 10


Correct Option: E
Explanation:

This is the right answer. If we multiply 6 by 5 we will get 30. And to make the equation correct we should multiply 3 by the number which will give answer 30, and that number will be 10.      6 x 5 = 10 x 3          i.e. 30 = 30

What sign goes in the blank to make the number sentence true?
11 ___ 11 = 121

  1. +

  2. -

  3. x

  4. /

  5. Cannot be determmined


Correct Option: C
Explanation:

This is the right answer. When we multiply 11 with 11 we will get 121.           11 x 11= 121

If 5 dolls cost Rs. 10, then 8 dolls will cost :

  1. Rs. 8

  2. Rs. 10

  3. Rs. 16

  4. Rs. 80

  5. Rs. 40


Correct Option: C
Explanation:

This is the right answer. To solve this question first we have to find out the cost of each doll. So to get the answer, first we have to divide 10 by 5 [i.e.10/5 = Rs.2].

So, to get the cost of 8 dolls we have to multiply 8 by Rs. 2. [i.e. 8 x Rs.2 = Rs.16.]

Anju bought 45 sweets of Rs. 5 each. She gave the shopkeeper Rs. 230. How much money will the shopkeeper will return to her?

  1. 230

  2. 225

  3. 215

  4. 0

  5. 5


Correct Option: E
Explanation:

This is the right answer. To get the amount that shopkeeper will return to her, first we have to calculate the total cost of sweets. i.e.45 x 5 = 225.Now, we have to subtract this amount from the amount that she gave to shopkeeper.i.e. 230- 225 = 5.So, shopkeeper will return to her Rs. 5

Fill in the blank. 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 = ______ x 8

  1. 8

  2. 5

  3. 1

  4. 6

  5. 7


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer. Multiplication is repeated addition. Here 8 is getting added 6 times, so to make it simple if we multiply 6 from 8 we will get the same answer.

A truck is loaded with 500 bricks. If the weight of each brick is 2 kg, then what is the weight of all the bricks that the truck is carrying ?

  1. 500 kg

  2. 2 kg

  3. 100 kg

  4. 1000 kg

  5. 250 kg


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer. Here to find out the weight of bricks that truck is carrying, we have to multiply the weight of each brick by the total number of bricks.i.e.500 x 2 = 1000 Kg

Swaraj wants to buy 4 packets of biscuits for his friends. If the cost of each pack is Rs. 80, then how much money will Swaraj give to shopkeeper to buy all 4 packets ?

  1. Rs. 80

  2. Rs. 84

  3. Rs. 200

  4. Rs. 20

  5. Rs. 320


Correct Option: E
Explanation:

This is the right answer. As to get the cost of all four packs, we have to multiply 80 by 4, i.e.80 x 4 = Rs.320

There are 4444 coloured balls in a container. If each coloured ball is in a pair, then how many pairs are there?

  1. 222

  2. 1111

  3. 2222

  4. 4444

  5. 22222


Correct Option: C
Explanation:

This is the right answer. We have to divide 4444 by 2 as a pair means 2 balls. 4444 / 2 = 2222

There are 16 beads in each necklace. How many beads are there in 8 necklaces?

  1. 16 x 8

  2. 16 / 8

  3. 16+ 8

  4. 16 - 8

  5. 16 x 8 x 8 x 8 x 8 x 8 x 8 x 8 x 8


Correct Option: A
Explanation:

This is the right answer. To get the answer, we have to multiply the number of beads & number of necklaces.16 x 8 = 128

Fill in the blank.100 x 1000 = _________

  1. 11,00,000

  2. 0

  3. 10000

  4. 100000

  5. 1


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer. As if we multiply 100 by 1000 we will get 100000.

A school club has 325 students. If each student pays Rs. 22 as membership fees, then how much money is collected?

  1. 6150

  2. 7150

  3. 347

  4. 6125

  5. 325,22


Correct Option: B
Explanation:

This is the correct answer. As to get the total amount collected from the student's club we have to multiply the number of students by the amount to be collected by each student member. i.e. 352 x 22 = 7150.

How much is ( 140 x 140 ) - ( 139 x 139)?

  1. 19600

  2. 19460

  3. 297

  4. 279

  5. 1


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer. If we multiply both figures and the subtract it we will get 279. 140 x 140 = 19600 139 x 139 = 19321So, 19600- 19321 = 279.

Fill in the blank.8507 x _____= 8507

  1. 0

  2. 8507

  3. 10

  4. 1

  5. Can not be determined


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer. If we multiply the number with 1 we will get the same number.

- Hide questions