0

Money

Description: Question on mathematics for class 3 Rupees and Paisa
Number of Questions: 15
Created by:
Tags: Question on mathematics for class 3 Rupees and Paisa
Attempted 0/15 Correct 0 Score 0

How many coins of 25 paise will give you Rs. 8?

  1. 36

  2. 8

  3. 16

  4. 20

  5. 32


Correct Option: E
Explanation:

This is the right answer, 32 coins of 25 paise will get you Rs.8. As 1 Rs has four coins of 25 paise. So for Rs 8 we will have 32 coins.8 x 4 = 32.

How many paise will make 2 rupees?

  1. 100 Paise

  2. 20 Paise

  3. 200 Paise

  4. 50 Paise

  5. 2000 paise


Correct Option: C
Explanation:

This is the right answer.as 1 Re has 100 paise, So Rs. 2 will have 200 paise.

5250 paise is __________.

  1. Rs. 52.50

  2. Rs. 5.250

  3. Rs. 525.00

  4. Rs. 5250

  5. None of these


Correct Option: A
Explanation:

This is the right answer. There are 100 paise in one rupee. To get the the rupees in 5250 paise we have to divide it with 100. So we will get Rs. 52.50.  5250 / 100 = Rs. 52.5

Radha's friend Sonia has Rs 200. She bought 3 kg pears. How much money is left with her?

Directions: Radha went to market and noticed the rate list of the fruits written there. The apples were Rs. 60 per Kg, pear were Rs. 40 per Kg and bananas were Rs. 35 per dozen.

  1. Rs. 95

  2. Rs. 120

  3. Rs. 235

  4. Rs. 85

  5. Rs. 80


Correct Option: E
Explanation:

This is the right answer.As the cost of 1 Kg Pear is Rs.40.So the cost of 3 Kg pear is Rs.12040 x 3 = 120.So if she gives 200 rupees to the grocer, he will return her 80 rupees.200 - 120 = Rs.80

Among the following, which Indian currency note does not exist?

  1. Rs. 5

  2. Rs. 20

  3. Rs. 100

  4. Rs. 80

  5. Rs. 1000


Correct Option: D
Explanation:

There is no 80 rupees note in the Indian currency. So this is the right answer.

What amount will Radha pay to the grocer, if she buys 2 kg apples, 2 kg pears and 1 dozen bananas?

Directions: Radha went to market and noticed the rate list of the fruits written there. The apples were Rs. 60 per Kg, pear were Rs. 40 per Kg and bananas were Rs. 35 per dozen.

  1. 135

  2. 260

  3. 270

  4. 235

  5. 225


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer.As the cost of 2 kg apples is Rs 120,the cost of 2 Kg pear is Rs.80 and the cost of 1 dozen banana is Rs.35.so altogether will cost 120 + 80 + 35 =235

50 paise + 50 paise + 50 paise = _________

  1. Rs. 150

  2. Rs. 5.50

  3. Rs. 55.50

  4. Rs. 1.50

  5. Rs. 555


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer, as 50paise + 50paise + 50paise = Rs.1.50 as two 50 paise makes one rupee so three 50 paise will make Rs.1 and 50 paise.

What is the unit of Indian currency?

  1. Coins

  2. Paise

  3. Dollar

  4. Rupees

  5. Money


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer. As in India the unit of money is Rupee.

Sam wants to change his 5 rupee note by 50 paise coins.How many coins will he get?

  1. 10

  2. 5

  3. 20

  4. 15

  5. 50


Correct Option: A
Explanation:

He will get 10 coins of 50 paise, as 1 rupee contains 2 coins of 50 paise.So 5 rupees will have 5 x 2 = 10 coins

How many Rs. 10 coins will make a sum of Rs. 1000?

  1. 10

  2. 50

  3. 1000

  4. 100

  5. 500


Correct Option: D
Explanation:

This is the right answer. As  Rs 100 contains 10 coins of Rs. 10. So Rs. 1000 will have :1000 / 10 = 100 coins of Rs 10.

Sanya saves Rs. 2.50 everyday from her pocket money.How much money does she save in 20 days?

  1. Rs. 2.50

  2. Rs. 25

  3. Rs. 50

  4. Rs. 5

  5. Rs. 40


Correct Option: C
Explanation:

This is the right answer. To know the amount she saves from her pocket money in 20 days, she has to multiply 20 by 2.50. 20 x 2.50 = Rs.50

Radha bought 2 kg of apples and 2 kg of pears. How much money will Radha give to the grocer?

Directions: Radha went to market and noticed the rate list of the fruits written there. The apples were Rs. 60 per Kg, pear were Rs. 40 per Kg and bananas were Rs. 35 per dozen.

  1. Rs. 190

  2. Rs. 135

  3. Rs. 200

  4. Rs. 300

  5. Rs. 270


Correct Option: C
Explanation:

This is a right answer as the cost of apple is Rs. 60 per Kg, so the cost of 2 kg of apples is Rs. 120. The pear is Rs. 40 per Kg, so the cost of 2 Kg pear is Rs.80.So altogether it is :120 + 80= Rs.200

Raghav wants to buy a shirt that costs Rs. 150. He has Rs. 70. How much more money does Raghav need to buy the shirt?

  1. Rs. 220

  2. Rs. 120

  3. Rs. 80

  4. Rs. 30

  5. Rs. 90


Correct Option: C
Explanation:

This is the right answer. As Gopal already has Rs. 70, and the cost of the shirt is Rs. 150, so the amount he needs to buy the shirt is 150 - 70 = Rs. 80

Alisa bought cupcakes at the rate of Rs. 3 each. How much amount will she pay to the shopkeeper if she bought 8 cupcakes?

  1. Rs. 21

  2. Rs. 24

  3. Rs. 3

  4. Rs. 23

  5. Rs. 8


Correct Option: B
Explanation:

This is the right answer. The cost of one cup cake is Rs. 3 , so the cost of 8 cupcakes will be 8 x 3 = 24

Saurabh bought 2 books for Rs. 30 each and 4 pencils for Rs. 5 each. Which of the following options can be used to find the cost of these items?

  1. 30 + 4

  2. 2 x 30 + 4 x 5

  3. 30 x 4

  4. 60 + 5

  5. 30 + 20


Correct Option: B
Explanation:

This is the right answer.

To find out the cost of 2 books of Rs. 30 each we will multiply 2 and 30 and to get he cost of 4 pencils , we will multiply it by 5 and then to find out the total cost we will add both figure.Like 30 x 2=605 x 4 = 2060 + 20 = 80

- Hide questions